یکم مدرن تر زندگی کنیم!

اغلب جوامع امروزی به مصرف‌گرایی اعتیاد دارند. همیشه در حال تلاش هستند تا پول بیشتری بدست بیاورند و بیشتر خرید کنند؛ از ماشین و خانه گرفته تا مواد غذایی و لوازم آرایشی… انگار یک جور گرسنگی سیری ناپذیری است که هیچ نقطه پایانی ندارد. ارزش آدم‌ها، شان و جایگاه اجتماعی‌شان براساس میزان دارایی‌شان سنجیده می‌شود نه میزان تاثیرگذاری‌شان در جامعه و زندگی آدم‌های اطراف‌شان.

دلیل دیگری که آدم‌ها همواره در حال تلاش هستند تا بیشتر بدست بیاورند این است که فکر می‌کنند می‌توانند با داشته‌های بیشتر، بیشتر خوشحال باشند. جنبش مینیمالیسم دقیقا برای مبارزه با این معیارها و طرز تفکر های اشتباه به وجود آمده است؛ به اندازه نیازمان داشته باشیم و در این صورت می‌توانیم پول و وقت بیشتری ذخیره کنیم؛ آرامش بیشتر و روابط سالم‌تر و عمیق‌تری داشته باشیم.

مقصود ما از گفتن این حرف‌ها این بود که همه ما غرق دنیای شلوغ اطراف‌مان شدیم و این باعث می‌شود آرامش ذهنی کم‌تری داشته باشیم. شاید نتوانیم دنیا و آدم‌ها را یک شبه تغییر بدیم اما دست کم می‌توانیم خودمان و دنیای کوچک اطراف‌مان را دستخوش تغییرات مثبتی بکنیم.
اولین چالش مینیمالیست‌ها، «چالش ۳۶۵ روز» است: یعنی هر چیزی که در خانه به مدت ۱ سال استفاده نشده را از خانه خارج کنیم؛ در واقع وسایل‌مان را مرتب کنیم و از شر وسایل اضافی خلاص بشیم؛ به این کار Decluttering می‌گویند.

حالا با این وسایل چه کار کنیم؟
می‌توانیم وسایلی که در حد نو هستند و از آنها استفاده خاصی نکردیم را بفروشیم: Reselling
می‌توانیم آنها را به خیریه‌ها و افراد نیازمند ببخشیم: Donating
در وهله آخر اگر هیچ‌کدام از کارهای بالا امکان‌پذیر نبود، وسایل را دور بریزیم: Removing


این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه برای تغییر از قدم‌ها وکارهای کوچک شروع بکنید؛ یعنی مثلا فردا کل خانه را بهم نریزید! می‌توانید از کمد لباس‌هایتان شروع کنید یا حتی از گوشی موبایل و لپ‌تاپ‌تان. این‌باکس ایمیل‌تان را سر و سامان بدهید و از شر ایمیل‌های اضافی و spam‌ها خلاص بشوید. اپلیکیشن‌هایی که سالی یک‌بار هم از آنها استفاده نمی‌کنید را پاک کنید. فایل‌های اضافی اما ضروری لپ‌تاپ‌تان را روی هارد بریزید.

کلام آخر:
دنیا دارد به سمتی می‌رود که دیگر لازم نیست همه چیز را دانلود یا ذخیره کنید. همین الان هم در خیلی از کشورها دیگر کسی آهنگ دانلود نمی‌کند و به راحتی از Spotify آنلاین گوش می‌دهد یا از YouTube آنلاین ویدیو نگاه می‌کند. خیلی‌ها ماشین ندارند و در مواقع لازم اجاره بلند مدت (long-term rental) می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود اطراف‌مان خلوت‌تر باشد و مشغله‌های فکری‌مان کم‌تر بشوند.

Less is More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *