زندگی به سبک یک فرد مینیمالیست

مهم ترین سوالی که اینجا پیش میاد این است که چطور و از کجا «شروع» کنیم؟! در مقالات قبلی به اینکه «مینیمالیسم» چیست و از کجا آمده، پرداختیم؛ پس اگر هنوز در این باره چیزی نمی‌دانید، بهتر است مقالات قبلی ما را مطالعه کنید.

در این مقاله قرار است راهکارهایی برای شروع زندگی مینیمالیستی ارائه بدهیم. این روزها همه ما گرفتار شلوغی شدیم. هر لحظه و هر ثانیه در معرض سیل عظیمی از داده‌ها و اطلاعات هستیم و این موضوع باعث شده تا آرامش روحی کمتری داشته باشیم و زندگی‌مان با استرس و اضطراب عجین شده باشد. حداقل کاری که میشه کرد این است که زندگی شخصی خودمان را از این شلوغی‌ها و استرس‌ها خالی کنیم.

در یک جمله «زندگی‌مان را ساده‌تر کنیم»…اما چطوری؟!

اول از همه این نکته را به یاد داشته باشید که این یک نوع سبک زندگی است و درواقع هدف یا دستاوردی نیست که بخواهید آن را بدست بیاورید؛ بلکه قرار است با قدم‌های کوچک و پیوسته سبک زندگی کردن‌تان را تغییر بدهید و این اتفاق یک شبه اتفاق نمی‌افتد!

قبل از شروع از خودتان بپرسید: « زندگی‌ام قراره چطوری با داشته‌های کمتر بهتر بشه؟» برای مثال اگر شما قرض‌های کمتری داشته باشید، زندگی بهتر و آرامش بیشتری خواهید داشت؛ پس سعی کنید برنامه‌ایی برای خرج و مخارج‌تان در نظر بگیرید. (یادگیری مدیریت مالی)
از یک جا شروع کنید. ببینید در کدوم نقطه از زندگی‌تان مشکلات زیادی دارید یا احساس آرامش کمتری می‌کنید. مثلا سرکار، خانه، روابط…
وسایل فقط یک سری وسایل‌اند. امروزه چه در فضاهای مجازی و چه در دنیای واقعی مدام در معرض تبلیغات هستیم؛ این را بخرید تا زیباتر، سالم تر، خوشحال‌تر،… باشید! درصورتی که این وسایل باعث نمی‌شوند به اهداف زندگی‌تان یعنی خوشحالی و رضایت از زندگی دست پیدا کنید.
تصمیم بگیرید و از همین امروز شروع کنید. «از شنبه هفته بعد شروع می‌کنم» را بذارید کنار! همانطور که قبلا گفتیم قرار نیست یک شبه همه چیز تغییر بکند؛ مثلا برای خودتان قانون بذارید: یک ماه هر روز یک وسیله‌ایی که احتیاج ندارید را کنار بگذارید یا قبل از خرید هر چیزی از خودتان بپرسید واقعا بهش احتیاج دارم یا نه؟

*در مقالات بعدی به اینکه با این وسایل اضافی چه کار کنید خواهیم پرداخت.

هرکسی ممکن است به طور متفاوتی این سبک از زندگی را در پیش بگیرد. هدف‌تان زندگی بهتر و هدفمندتر باشد؛ پس خودتان را با بقیه مینیمالیست‌ها مقایسه نکنید و سعی کنید از آنها ایده و الگو بگیرید.
از جاهای کوچک شروع کنید و کم کم وسایل غیر ضروری‌تان رو کم کنید. برای مثال می‌توانید از کمد لباس‌هایتان شروع کنید. کم بودن آیتم‌های کمدتان باعث میشه هم در زمان و پول صرفه جویی کنید و هم راحت‌تر تصمیم بگیرید چی بپوشید.

مارک زاکربرگ موسس شبکه اجتماعی فیس بوک در رابطه با خلوت بودن کمد لباس می‌گوید: «من می‌خواهم زندگی خودم را آنقدر خلوت کنم که در مورد هر چیزی تا می‌توانم کم‌تر تصمیم بگیرم.»

وسایل کم اما با کیفیت بخرید. اینطوری هم وسایل‌تان عمر بیشتری می‌کنند هم کمتر احتمال دارد نیاز به تعمیر پیدا کنند.
وقت کمتری را در فضاهای مجازی سپری کنید. این کار باعث می‌شود وقت بیشتری برای رشد و ارتقا فردی‌تان داشته باشید، کمتر در معرض شلوغی‌ها باشید و در نتیجه ذهن آرام‌تر و متمرکزتری داشته باشید.
غذاهای ساده اما سالم بخورید. ورزش کنید. داشتن بدنی سالم یکی از ارکان مهم مینیمالیست بودن است.
مقتصد باشید. خیلی از وسایل را میشه اجاره کرد یا از دیگران برای مدتی قرض گرفت؛ پس قبل از خرید این نکته را در نظر بگیرید.
و در آخر خوشحال باشید و خوش بگذرونید!

Less is More

Sources/منابع

Theminimalists / Mattdavella / Madeleineolivia.co.ukNivoapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *