گیاهان را به فرزند خواندگی بگیریم!

در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کردیم که مینیمالیسم وارد خانه‌ها شده و چه در معماری و چه در طراحی داخلی رد پایی از خودش به جا گذاشته است. در چنین سبکی اغلب از رنگ‌های سفید، سیاه و یا طوسی برای دیزاین خانه و وسایل استفاده می‌شود؛ هم ‌چنین خانه در ساده‌ترین حالت ممکن و با کمترین وسایل ممکن آراسته می‌شود. این موضوع خیلی با روحیه ما ایرانی‌ها که به نوعی «ماکسیمالیست» هستیم، جور در نمیاد. ما با فرش‌ها پر نقش و نگار، با لوسترهای کریستالی بزرگ، با ظروف گل‌دار و … بزرگ شدیم و به خلوت بودن خانه عادت نداریم.

حالا چاره چیه؟!
این است که گیاه بیاوریم و به قولی والدینش بشویم! بله درست شنیدید، همان‌طور که خیلی از آدم‌ها حیوانات را به خانه‌شان می‌آورند و سرپرست آنها می‌شوند، خیلی‌ها هم گیاهان را به فرزند خواندگی قبول می‌کنند و به جای حیوان خانگی (pet)، گیاه خانگی دارند. به این کار (Plant Parenting) گفته می‌شود و جالبه بدانید که این کار دردهه‌های شصت، هفتاد و هشتاد در اروپا بسیار رواج داشته و به اصطلاح ترند (trend) بوده.

اما چرا؟!
داشتن گیاه هم ارزان است و هم باعث می‌شود محیط کار یا زندگی‌تان زیبا و جذاب بشود و این روزها هم خیلی طرفدار پیدا کرده. پس می‌شود مینیمالیست بود اما در خانه سیاه و سفید و بدون نقش زندگی نکرد!

اینجا قرار است چند تا از گیاهانی که در حال حاضر مد هستند و طرفداران زیادی دارند را معرفی بکنیم:

 1. Fig Plant, Ficus Lyrata, Fiddle Leaf Fig
 2. Bird of Paradise
 3. Monstra
 4. Fern
 5. Golden Pothos

در بخش بالا اسامی چند تا از گیاهان معروف را گفتیم اما شما باید بر اساس فاکتورهای مشخصی گیاه مناسب خودتان را انتخاب کنید و این که صرفا مد برای شما تعیین کننده نباشد!

حالا این فاکتورها چه چیزهای هستند؟

 • میزان نور محلی که قرار است گیاه در آنجا باشد.
 • در نظر گرفتن مکانی که قرار است که گیاه در آنجا باشد مثلا قرار است در آشپزخانه باشد یا حمام یا …
 • دوست داریم روی زمین باشد و یا آویز باشد.
 • در نظر گرفتن دیزاین خانه و حال و هوای محیط
 • استفاده از گیاه بومی منطقه زندگی‌مان
 • داشتن گلدان مناسب

Less is More

Sources/ منابع

گزارش نیویورک تایمز
اینستاگرام خانم سمیرا رحیمی ♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *